مزایا و معایب تبلیغات تلویزیونی

مزایا و معایب تبلیغات تلویزیونی

تبلیغات تلویزیون راهی معتبر و مطمئن برای کسب و کار ها و برند های مختلف، به منظور در معرض دید قرار گرفتن و ارتباط با مخاطب است. با اینکه فرمت تبلیغات تلویزیونی در طول سالها تکامل یافته است و اثر بخشی زیادی دارد، اما این سوال پیش می آید که ” آیا تبلیغات تلویزیونی همچنان در عصر فناوری موثر است؟” آیا نمی توان به جای تبلیغات تلویزیونی از پلتفرم های دیگر همچون یوتیوب و اینستاگرام برای تبلیغات استفاده کرد؟

برای پاسخ به این سوال ها ابتدا لازم است با توجه به نوع کسب و کار خود، هدف کمپین تبلیغاتی خود را ارائه کنید و سپس با ارزیابی های دقیق انتخاب کنید که آیا می خواهید در تبلیغات تلویزیونی سرمایه گذاری نمایید یا نه؟

هدف هر کسب و کاری افزایش آگاهی از برند خود است که از طریق تبلیغات به آسانی می توان به آن دست یافت. با اینکه پلتفرم های آنلاین هدف گذاری دقیق و مقرون به صرفه تری دارند، اما تبلیغات تلویزیونی، بخش جدایی ناپذیر استراتژی های بازاریابی محسوب می شود. تبلیغات تلویزیونی مزایا و معایب مختلفی دارد که در ادامه این مطلب به آنها اشاره خواهیم کرد.

مزایا و معایب تبلیغات تلویزیونی

مزایا و معایب تبلیغات تلویزیونی چیست؟ تبلیغات تلویزیونی چه مزایایی دارد؟ معایب تبلیغات تلویزیونی چه می تواند باشد؟

تبلیغات در پلتفرم رسانه ای قدرتمند همچون تلویزیون بدون چالش نیست و می تواند مانند هر پلتفرم دیگری مزایا و معایب خاص خود را داشته باشد. محاسن زیادی برای تبلیغات تلویزیونی وجود دارد، اما ایراد هایی نیز به آن وارد است که نباید از آنها غافل شوید. آشنایی با مزایا و معایب تبلیغات تلویزیونی به شما کمک می کند تا بهتر بتوانید برای انجام تبلیغ تلویزیونی تصمیم بگیرید.

مزایای تبلیغات تلویزیونی

مزایای تبلیغات تلویزیونی

تلویزیون در اکثر خانه ها وجود دارد و همیشه هم پر مخاطب است. بنابراین مزایای زیادی برای پخش تبلیغات یک برند یا محصول از پشت قاب جادویی تلویزیون وجود دارد. برخی از مزایای تبلیغات تلویزیونی عبارتند از :

دسترسی گسترده به مخاطب

تبلیغات تلویزیونی امکان دسترسی  به مخاطب گسترده تری در کوتاه ترین زمان نسبت به سایر رسانه ها دارد. تلویزیون نسبت به دیگر رسانه های سنتی همچون رادیو و روزنامه، مخاطبان بسیار بیشتری دارد. از طرفی هنوز طیف وسیعی از افراد میانسال و بزرگسال جامعه به فناوری های جدید عادت نکرده اند. بنابراین تبلیغات تلویزیونی همچنان ارزش سرمایه گذاری دارد، چون مخاطب زیادی دارد.

اعتبار بخشیدن به برند

تبلیغات تلویزیونی اعتبار بالایی دارد، یعنی اگر تبلیغ برند شما از تلویزیون پخش شود، مردم راحت تر می توانند به آن اعتماد کنند. اکثر مردم در فروشگاه محصولی را می خرند که قبلا نام آن را بار ها در تبلیغات تلویزیونی شنیده باشند. بنابراین تلویزیون یک پلتفرم بزرگ و مورد اعتماد برای تبلیغ کسب و کار شماست که باعث می شود به راحتی بتوانید اعتماد بازار هدف را به خود جلب کنید.

خلاقیت بالا

در تبلیغات تلویزیونی امکان استفاده همزمان از صدا، تصویر و حرکت وجود دارد، بنابراين امکان داستان پردازی، استفاده از طنز و کمدی و به طور کلی زمینه خلاقیت فراهم است. شما میتوانید با اجرای یک تبلیغ تلویزیونی خلاقانه تصویری ماندگار در ذهن مخاطب از محصول یا برند خود ایجاد کنید.

اثر بخشی زیاد

تلویزیون، رسانه ای است که پوشش ملی و سراسری دارد و تقریبا تمام اقشار جامعه آن را تماشا کرده و از آن تاثیر می گیرند. بنابراین تبلیغات تلویزیونی اثربخشی بالایی دارد و می‌تواند در هدایت افراد جامعه به سوی برند یا محصولی خاص بسیار موثر باشد.

جذب تمام حواس مخاطب

هنگام تماشای تلویزیون، تمام حواس مخاطب به صفحه نمایش تلویزیون جلب می شود. یک پیام تبلیغاتی در تلویزیون هم حس بینایی و شنوایی بیننده را جذب می کند و هم می تواند موجب جلب  اعتماد او شود. بنابراین یکی از مزیت های تبلیغات تلویزیونی متمرکز کردن تمام حواس مخاطب روی تبلیغ تلویزیونی شما است.

مطالب مرتبط: 10 استراتژی تبلیغاتی مؤثر که باید آن ها را در دستور کارتان قرار دهید

انتخاب آسان بازار هدف

برخی برند و محصولات، بازار هدف خاص خود را دارند، برخی شبکه های تلویزیونی نیز مخاطب خاص و گزیده ای دارند. بنابراین می توان از مزایای تبلیغات تلویزیونی به انتخاب آسان بازار هدف اشاره کرد، به این ترتیب که شما با توجه به بازار هدف خود میتوانید تبلیغ تلویزیونی خود را به شبکه ای خاص بسپارید.

معایب تبلیغات تلویزیونی

معایب تبلیغات تلویزیونی

با وجود مزایای تبلیغات تلویزیونی، نباید از معایب این نوع تبلیغات نیز به سادگی رد شد. تبلیغات تلویزیونی هر چند که برای موفقیت یک کسب و کار مهم است، اما باید معایب آن نیز در نظر گرفته شود. معایب تبلیغات تلویزیونی به شرح زیر است؟

تضمینی برای تماشای آن وجود ندارد.

تلویزیون به عنوان یک رسانه با این پیش فرض کار می کند که مخاطب، هر آنچه را که از صفحه نمایش خانگی او پخش می شود، می بیند. اما در واقعیت اینگونه نیست. بسیاری از افراد وقتی وسط پخش فیلم، سریال یا برنامه مورد علاقه خود به تبلیغات تلویزیونی می رسند، شبکه را عوض میکنند یا تلویزیون را خاموش کرده و به سراغ گوشی یا یخچال می روند و استراحت می کنند، تا پخش برنامه مورد نظرشان از سر گرفته شود.

بنابراین تضمینی برای دیده شدن حداکثری تبلیغات تلویزیونی وجود ندارد و این از جمله معایب اصلی تبلیغات تلویزیونی است.

هزینه بالا

گرفتن یک اسپات تلویزیونی برای ساعات پربیننده هزینه بالایی دارد، این هزینه شامل موارد همچون هزینه رزرو اسپات تلویزیون، نوشتن فیلمنامه، دستمزد بازیگران، ویرایش آگهی و… است. علاوه بر این همکاری با یک شرکت تبلیغاتی برای تولید آگهی تبلیغاتی شما نیز نیاز به بودجه دارد. همچنین برای اینکه آگهی شما در ذهن مخاطب حک شود، نیاز دارید تا با تبلیغات محیطی، باعث یادآوری پیام تبلیغاتی خود شوید و تبلیغات را به طور مکرر اجرا کنید تا فراموش نشود و این موضوع هم هزینه بر است. بنابراین تبلیغات تلویزیونی جز تبلیغات گران قیمت به حساب می آید.

البته این تبلیغات در صورت دیده شدن، ارزش هزینه کردن را دارد، چون می توانید از قسمت هایی از ویدئو تبلیغاتی خود در پلتفرم های دیگر نیز استفاده کنید.

حجم فراوان تبلیغات تلویزیونی

چون تعداد تبلیغاتی که در یک بازه زمانی از تلویزیون پخش می شود، زیاد است، مخاطب شاید نتواند به خوبی روی تبلیغ شما تمرکز کند و این باعث کاهش ارزش پیام تبلیغاتی شما می شود.

غیر قابل اندازه گیری بودن کارایی آن

در تبلیغات تلویزیونی امکان اندازه گیری کارایی و اثربخشی یک پیام تبلیغاتی بر خلاف شبکه های اجتماعی بسیار سخت و حتی غیر ممکن است.

تغییر و اصلاح تبلیغات تلویزیونی دشوار است.

با اینکه اصلاح تبلیغات در سایر پلتفرم های تبلیغاتی آسان است مانند چاپ بنر. اما در تبلیغات تلویزیونی برای اصلاح یا ویرایش آگهی خود نیازمند پرداخت هزینه مجدد برای فیلمبرداری و تولید محتوا هستید.

نتیجه گیری

اکنون که با مزایا و معایب تبلیغات تلویزیونی آشنا شده اید، شاید راحت تر بتوانید برای انجام تبلیغ در تلویزیون تصمیم بگیرید. تبلیغات تلویزیونی اگر به درستی و با سنجش تمام معیار های لازم انجام شود، شاید در اوایل کار به سرمایه گذاری زیادی نیاز داشته باشد، اما در کوتاه مدت می تواند باعث بازگشت چند برابر سرمایه شود. ما در شرکت تبلیغاتی گون آی آماده ارائه مشاوره دقیق در مورد استراتژی تبلیغاتی برند شما و نیز همکاری در جهت تولید تبلیغات تلویزیونی هستیم.

دریافت مشاوره رایگان
ارسال پیام